Před rokem jsme změřili parametry datových přenosů v sítích 3G; v reálných podmínkách. Nyní jsme stejnou metodikou zkusili změřit sítě LTE. Bohužel nám vyšli vstříc pouze v T-Mobile. A jaký je výsledek testu? Jiný, než jsme čekali…
Počátkem roku 2015 byli operátoři T-Mobile, Vodafone a O2 požádáni o zapůjčení LTE modemu pro testování vlastností datových přenosů v okolí města Pardubice a Chrudim. Operátor Vodafone a O2 striktně odmítli modem zapůjčit. Operátorovi Vodafone jsem dokonce poslal písemnou žádost o zapůjčení modemu, nebo o možnost vyzkoušení datových přenosů LTE v některé z prodejen. Odpověď zněla, že nelze realizovat ani jedna z možnotí. U operátora O2 jsem se spokojil se stejnou ústní odpovědí.
Naproti tomu operátor T-Mobile velice ochotně zapůjčil modem pro testovací účely. Přiznal, že v centru města Pardubice a Chrudim má s LTE zatím problémy a doporučil mi otestovat připojení podle mých požadavků. Modem a připojení bez FUP jsem využíval zdarma (vratná záloha byla 2000,- Kč) celý týden. Jeho přístupu k zákazníkům si velice cením, protože nic neskrývá. Domnívám se, že tato obchodní politika se operátorovi T-Mobile vrátí, protože získá důvěru většiny zákazníků. Je to podobné jako při nákupu auta. Bez možnosti zapůjčení auta a zkušební jízdy si auto nekoupím.
Operátor T-Mobile a technologie LTE
Na obrázku 1 je zobrazeno pokrytí okolí města Pardubice a Chrudim signálem LTE operátora T-Mobile.
Na obrázku 2 jsou červenou tečkou zobrazeny vysílače LTE v pásmu 800 MHz. V okolí Pardubic a Chrudimi je celkem 7 vysílačů.
Jsou to tyto vysílače:
- Vysílač T-Mobile, číslo 556 a 557, Srch
- Vysílač O2, číslo 326, Pardubice
- Vysílač O2, číslo 306 a 307, Spojil-Staročensko
- Vysílač mimo provoz, číslo 128, Pardubice-Nemošice
- Vysílač T-Mobile, číslo 585 a 586, Bylany
- Vysílač T-Mobile, číslo 581 a 582, Jezbořice
- Vysílač T-Mobile, číslo 579 a 580, Úhřetice
Experimentální měření datových přenosů LTE operátora T-Mobile
Jak jsem uvedl, operátor T-mobile byl jediný, který zapůjčil USB modem LTE (HUAWEI E3372) pro testovací účely. V lednu 2015 bylo na různých místech v Pardubicích a Chrudimi provedeno měření rychlostí přenosů dat (download/upload) a latence připojení. V centru těchto měst modem nezachytil signál LTE. Měření bylo provedeno z tohoto důvodu na periferii Pardubic a Chrudimi. Naměřené hodnoty byly v těchto místech přibližně stejné. Z tohoto důvodu bylo finální měření provedeno blízko Chrudimi. Místo měření je označeno symbolem v obrázku 2. Na vysílač číslo 5 (Bylany) je přímá viditelnost z místa měření. Intenzita signálu LTE byla 100 %.
Rozhodl jsem se provést měření ve třech denních dobách, kdy je podle mého názoru různé zatížení datové sítě, které výrazně ovlivní parametry sítě LTE:
- Měření 1 pracovní den ve 20 hodin
- Měření 2 pracovní den v 7 hodin
- Měření 3 pracovní den v 11 hodin
Všechna měření proběhla podle jednotné metodiky. Měřené hodnoty byly zaznamenávány vždy v ustáleném stavu po zahájení měření. Naměřené hodnoty byly vyhodnoceny pomocí metody dílčích průměrů a střední kvadratické odchylky na množině 45 hodnot/ukazatel u každého operátora. Podrobnější popis metodiky naleznete ve starším článku http://www.internetprovsechny.cz/mereni-parametru-datovych-prenosu-v-sitich-3g-t-mobile-telefonica-a-vodafone/.
Z následujících naměřených hodnot uvedených v tabulkách a grafech jsou zřejmé vlastnosti datových přenosů v mobilní síti LTE operátora T-Mobile v místě měření.
Rychlosti přenosů dat (download)
V následující tabulce a grafech jsou uvedeny dílčí průměry naměřených hodnot rychlostí datových přenosů (Mb/s) v mobilní síti LTE operátora T-Mobile v místě měření, jejich průměr a střední kvadratická odchylka.
Experimentální měření ukázalo, že průměrná rychlost datového přenosu (download) se pohybuje v rozmezí 6,67 ÷ 7,47 Mb/s. Výběrová směrodatná odchylka rychlosti se pohybuje v rozmezí 0,18 ÷ 0,53 Mb/s.
Rychlosti přenosů dat (upload)
V následující tabulce a grafech jsou uvedeny dílčí průměry naměřených hodnot rychlostí datových přenosů (Mb/s) v mobilní síti LTE operátora T-Mobile v místě měření, jejich průměr a střední kvadratická odchylka.
Experimentální měření ukázalo, že průměrná rychlost datového přenosu (upload) se pohybuje v rozmezí 6,56 ÷ 15,71 Mb/s. Výběrová směrodatná odchylka rychlosti se pohybuje v rozmezí 0,46 ÷ 1,55 Mb/s.
Latence připojení
V následující tabulce a grafech jsou uvedeny dílčí průměry naměřených hodnot latencí připojení (ms) v mobilní síti LTE operátora T-Mobile v místě měření, jejich průměr a střední kvadratická odchylka.
Experimentální měření ukázalo, že průměrná časová odezva se pohybuje v rozmezí 26 ÷ 34 ms. Výběrová směrodatná odchylka latencí se pohybuje v rozmezí 1 ÷ 9 ms.
Jinde by výsledky byly jiné; je co zlepšovat
Některé naměřené hodnoty poukazují na výrazné kolísání hodnot. Vysoké hodnoty střední kvadratické odchylky vznikly v době maximálního vytížení sítě. V této době došlo někdy i k úplnému přerušení spojení. Rychlosti datového přenosu a časové odezvy jsou závislé na denní době, kdy je datový přenos realizován.
Po ukončení tohoto měření se mi podařilo provést velmi rychlé měření sítě LTE operátora T-Mobile v Praze 9 – Kbely. Měření bylo provedeno na parkovišti v autě. Rychlost se pohybovala mezi 10 až 20 Mb/s (download), 4 až 15 Mb/s (upload) a časová odezva od 50 do 300 ms.
Skutečně rychlá síť LTE operátora T-Mobile je v Mladé Boleslavi. T-Mobile zde jako první z českých operátorů spustil LTE-A na českém území. Spojením dvou frekvenčních pásem 800 a 1 800 MHz (Carrier Aggregation) došlo k navýšení rychlostí na teoretická maxima 225 Mb/s pro download a 50 Mb/s pro upload.
Mobilní operátoři T-Mobile, Vodafone a O2 spouštějí sítě LTE velmi pomalu a parametry datových přenosů zdaleka nedosahují teoretických hodnot. Operátory čeká hodně práce s plným nasazením technologie LTE.
Diskuze k článku
Daniel, 28. 4. 2015 (19:26):
Kdyby se udělala pořádná síť s dobrou propustností, stačilo by i EDGE s 200 kbity/s. A nemuseli by se z lidí dělat hloupé ovce a vnucovat jim naprosto nepotřebné krámy s LTE.
Pohybuji se po tom našem Absurdistánu a porovnávám… HSPA+ pokud šlape, hraje mi stream, yotube, můžu sdílet síť… Než se u nás v tom blbákově dobuduje LTE, přijde někdo
s novou technologií a lidi, co nakoupili mobily s LTE mají utrum. Navíc ty frekvence… 800,850, 1800, 2600 – další krávovina. Jo a to rušení? Z kuste si zapnout mobilní data poblíž antény… 250 MB/s má smysl u routerů. Na domácí žvýkání stačí 1MB/s. Tuhle rychlost mi není schopný dát provider přes wi-fi. Reálně. Popustnost je pochopitelně jinde. Na to aby někdo oblbnul lidi, stačí říct rychlost až… Je to jako s Českou pojišťovnou. Až 95% vyřízených událostí. Ale kolik lidí je mezi těmi 5 %, to už se nikdo nedozví. LTE jsou hlavně prachy! Je potřeba přinutit lidi, aby si koupili nové mobily.
A protože LTE bude jen výsadou obydlenejších aglomerací, my vesani se nedočkáme. Poněvadž než to dobudují, bude tu něco ještě rychlejšího a celý ten kolotoč začne opět od Prahy…
LK, 27. 3. 2015 (13:14):
Já naměřil s průměrným signálem i 80 Mbps.
Ivo, 24. 2. 2015 (11:04):
Dobrý den, ověřil jste si, že v daných lokalitách není LTE uměle zpomalováno kvůli nařízení ČTÚ souvisejícím s rušením signálu digitální televize? V takovém případě by totiž výsledky byly poměrně zásadně ovlivněny zmíněným umělým omezením provozu.
Miloslav Macháček, 26. 2. 2015 (18:51):
Dobrý večer,
s rušením při použití technologie LTE se setkala a setkává řada operátorů v celé Evropě. Například při využívání LTE ve vlacích v Rakousku byly vážné problémy s rušením způsobovaným LTE modemy v soupravách RailJet. Problémy s rušením řeší v závislosti na lokalitě většina operátorů.
V článku jsou skutečné reálně naměřené hodnoty, které jsou pro zákazníka v této lokalitě směrodatné.
Přeji příjemný večer
M. Macháček